لوگو

کانکس چرخدار

کانکس چرخدار

کانکس چرخدار یا کانکس سیار، نوعی کانکس با قابلیت جابجایی است . بدنه این کانکس ها عموما از ساندویچ پانل است. به نوعی کانکس های  متحرک یک کانکس ساندویچ پانل است. در بخش زیرین کانکس یک محور چرخ تعبیه می شود. این محور به کانکس متصل است و کانکس بر حسب اندازه و مسافت به وسیله ماشین و یا حتی هر نیروی هل دهنده قابل جابجایی است. کانکس ها از طریق مالبند یا قلاب مخصوص به اتومبیل یا عامل هل دهنده متصل می شوند.

البته همه کانکس های متحرک، محور چرخ ندارند. برخی از کانکس ها بر روی یک جک چرخ دار سوارند. به طوری که می توان آنها را از روی جک برداشت و به عنوان کانکس ثابت از آنها استفاده کرد.

کانکس سیار

مزایای کانکس چرخدار

کانکس چرخدار محصولی جذاب، پر طرفدار، کاربردی و پر فروش است. شاید مهم ترین دلیل آن مزایای منحصر به فرد این محصول باشد. مزایای کانکس متحرک عبارت است از :

 1. یک سازه پر کاربرد که قابلیت جابه جایی به هر جایی را دارد.
 2. طول عمر مفید آن بالاست.
 3. در برابر سایش، خراش، پوسیدگی، رطوبت، حرارت و …. مقاوم است.
 4. در برابر عوامل جوی مقاوم است.
 5. آب و مایعات به داخل آن نفوذ نمیکند.
 6. در ابعاد مختلف تولید می شود.
 7. داخل آن را می توان به هر شکلی دیزاین کرد.
 8. عایق حرارتی خوبی است و انرژی حرارتی فضای داخل را حفظ می کند.
 9. نسبت به سازه های بتنی هزینه های جانبی کمتر اما کاربرد بیشتری دارد.
 10. در برابر آتش سوزی و زلزله مقاوم است.
 11. عایق صوتی محسوب می شود.
 12. در هر نوع اقلیم آب و هوایی می توان از آن استفاده کرد.

مهمترین ویژگی کانکس متحرک

مهمترین ویژگی و مزایای کانکس سیار ، چرخ دار بودن آن است. این ویژگی این امکان را می دهد که به راحتی بذون هزینه زیادی، بتوانید در هر زمان که بخواهید آن را به هر نقطه ای که تمایل دارید، جابجا کنید.

مشخصات فیزیکی کانکس چرخدار

 1. کانکس چرخ دار به دو صورت تک محور و دو محور عرضه می شوند. اما نوع دو محور آن رایج تر است.
 2. محور جلویی متحرک است و می توان به آن فرمان داد. این نوع کانکس برای مسیرهای طولانی تر و مسیرهایی که پیچ و خم زیادی دارد مناسب تر است.
 3. کانکس سیار تک محور را به وسیله خودرو معمولی نیز می توان به مکان مورد نظر حمل کرد.
 4. عموما کانس چرخدار به سیستم ترمز در قسمت چرخ ها مجهز است. این ویژگی از بروز وقایع خطر ساز در جاده‎ها جلوگیری می‌کند.
 5. کانکس متحرک عموما دارای سیستم  طراحی آیرودینامیک است.
 6. کانکس چرخدار عموما به سیستم سرمایشی ( کولر) و گرمایشی ( بخاری برق) مجهزند.

نمای خارجی و نمای داخلی کانکس سیار

نما در تمام سازه ها مهم و تاثیر گذار است. حتی اگر یک سازه متحرک مثل کانکس سیار باشد. این سازه ها هم نوعی مکان زندگی محسوب می شوند. در نتیجه نما بسیار جذاب و مهم است.

طراحی نما و فضای ساختمای برای یک کانکس چرخ دار هیچ محدودیتی ندارد و همانند تمامی کانکس ها می توان آنها را طراحی و تولید کرد. چه بسا تنوع در طراحی آنها نسبت به نوع ثابت متنوع تر هم هست. کانکس های سیار نسبت به کانکس ثابت، چهره ای فانتزی تر و امکانات بیشتری دارد. اکثر این نوع کانکس ها به آشپزخانه و سرویس بهداشتی مجهزند. برخی از آنها اتاق خواب مجزا نیز دارند.

نمای داخلی کانکس سیار

کاربرد های کانکس چرخدار

از کانکس های سیار استفاده های متعددی می شود. از جمله:

بسیاری از افراد به خصوص در شهرهای بزرگی مثل تهران، با تهیه کانکس آشپزخانه سیار به اطراف شهرک های صنعتی رفته و برای شاغلین محوطه صنعتی آشپزی می کنند. آنها می توانند با برخی از سازمانها و شرکت ها قرارداد ببندند و مسئولین غذای روزانه کارگران را تامین کنند. حسن آشپزخانه سیار این است که مالک آن فضایی ارزانتر از یک ساختمان ثابت خواهد داشت. می تواند برای چند مجموعه در ساعتهای مختلف شبانه روز، غذا تهیه و ارائه کند. حتی می تواند به عنوان تامین کننده غذای کارگاه های موقتی ساختمانی، پروژه های متعدد، مجالس و…. از این نوع کانکس سیار استفاده کرد. مهمترین نکته برای انتخاب کانکس آشپزخانه، حفظ بهداشت و نظافت راحت آن است. همین ویژگی برای کانکس چرخدار کافی شاپی و فست فود نیز اهمیت دارد.

پلیس راهور در جاده های بین شهری بخصوص ایام پر سفر مثل ایام نوروز برای کنترل بیشتر ترافیک جاده ها و نیاز به پایگاه و ایستگاهی دارند تا ابزار و مدارک کاری خود را در آنجا بگذارند یا در آن استراحت کنند. از آنجا که این نوع پروژه ها هم موقتی است و همیشه نیاز به حضور پلیس در آن نقطه بین شهری نیست، استفاده از کانکس سیار یک تصمیم ایده آل است. این کانکسها می تواند در صورت نیاز در جاهای مختلف جاده منتقل شود. حسن استفاده از کانکس سیار پلیس این است که در وقت و هزینه صرفه جویی خواهد شد و سرعت عملکرد پلیس را بالا میبرد.

کانکس پلیس

کانکس چرخدار برای اورژانس جاده ای با شرایط مشابه پلیس، در جاده ها و به خصوص در ایامی که آمار مسافرت بالاست، قابل استفاده است. قطعا در جاده های بین شهری یک کانکس سیار اورژانس را دیده اید. در ایام نوروز و جاده های شلوغ تعداد این کانکس ها بیشتر است.

کانکس چرخ دار اورژانس

از آنجا که نظافت کانکس ها با توجه به جنس بدنه شان جزو امتیازات مثبت آنها تلقی می شود، از این رو برای استفاده از کانکس چرخدار به عنوان فضای آشپزخانه ای و فست فود بسیار مهم و حایز اهمیت است. این نوع فست فودها این امکان را دارند که در نقاط مختلف شهر مستقر شده و از نقاط مختلف شهر مشتری داشته باشند. اکثر افراد از این نوع کافه ها و فست فودها استقبال می کنند. چون نیاز نیست که برای دریافت خدمات مسیر طولانی را بروند. از این نوع کانکس ها در محل برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها هم استفاده می شود.

کانکس سیار فست فود

فروشگاه های سیار نیز همانند کافه های سیار، طرفداران مخصوص به خود را دارند. عموما برای فروش کتاب، لوازم خانگی، پارچه و از این قبیل کالاها از کانکس چرخدار استفاده می کنند.

بسیاری از افراد از کانکس چرخدار به عنوان کاروان و برای سفرهای طولانی مدت استفاده می کنند. این کانکس ها برای سفر و اسکان در هر منطقه جغرافیایی کاملا مناسب است. با توجه به ویژگی های فیزیکی آن، حمل و نقل راحت تری هم دارد و به اسانی با کمترین هزینه قابل انتقال است. فضای داخلی کانکس برای راحتی در سفر و سکونت طراحی و آماده شده است. همچنین استفاده از کانکس شما را از حمله دزدان، شرایط آب و هوایی مختلف مثل بارندگی، حمله حیوانات ( طبیعت گردی)، سرما و گرمای محیط و … ایمن میدارد.

کانکس چرخدار توریستی

بسیاری از پروژه های کاری در مکانی خارج از شهر یا در حاشیه آن اجرا می شوند. مثل خیلی از پروژه های ساخت و ساز، لوله گذاری های نفت و گاز، راه سازی و … یکی از مهمترین دغدغه های کارفرمایان، محل سکونت کارگران و افرادی است که در آن پروژه مشغول به کارند. بهترین و با صرفه ترین  انتخاب، استفاده از کانکس است.  با توجه به زمان اجرایی پروژه کارفرما می تواند تصمیم بگیرد از کانکس ثابت استفاده کند یا از کانکس متحرک. برای پروژه هایی که مدت زمان کمتری دارند و احتمال انتقال افراد از یک نقطه به نقطه دیگر وجود دارد، استفاده از کانکس چرخدار مناسب تر است. زیرا به راحتی و با هزینه کمتر قابل جابجایی است.

کانکس متحرک

بسیاری از خدمات شهری مثل غرفه های موقتی که شهرداری ها در روزهای خاص برپا می کنند. این غرفه های موقت معمولا فقط برای یکی دو روز دایر هستند. از این رو هزینه جابجایی و نصب سازه ها یا کانکس های ثابت اصلا به صرفه نیست. بنابراین از کانکس های چرخدار استفاده می کنند. این کانکس هم فضایی برای استراحت نیروهایی است که غرفه را اداره می کنند. و هم محیطی است تا وسایل مختلفی که مربوط به غرفه است را در آن نگهداری و محافظت می نمایند.

کانکس اهدای خون نیز جزو کانکس سیار خدمات شهری است. داخل آن برای استفاده از خدمات پزشکی طراحی شده است. این کانکسها این قابلیت را دارند که هم مراکز کوچکی در سطح شهر برای جمع اوری خون های اهدایی باشند و از شلوغی مراکز اصلی جلوگیری کنند. و هم این امتیاز را دارند تا در سطح شهر جابجا شده و افرادی که وقت کافی برای مراجعه به مراکز را ندارند نیز بتوانند در این کار خیر شرکت کنند.

کانکس سیار اهدای خون

سایر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست