انواع سردخانه ها

انواع سردخانه ها بر مبنای چندین فاکتور و از منظر های مختلف تقسیم بندی می شوند. در این مقاله میخواهیم بررسی کنیم که انواع سردخانه ها کدامند؟
در واقع سردخانه ها بر مبنای عوامل زیر طبقه بندی می شوند.

  • دما
  • حجم
  • ابعاد
  • نوع اتمسفر

در ادامه این طبقه بندی ها را یک به یک بررسی کرده و توانایی ها و مزایای آن ها را برخواهیم شمرد.

انواع سردخانه ها برمبنای دما

سردخانه ها را می توان برمبنای دمای آن ها به سه گروه تقسیم کرد. گروه اول را سردخانه های بالای صفر درجه گروه دوم را سردخانه های دمای زیر صفر می نامند. گروه سوم از سردخانه ها نیز به اصطلاح تونل انجاد نامیده شده است. این سه گروه به منظور نگهداری موادغذایی مختلفی استفاده می شوند.

سردخانه نگهداری مواد غذایی بر مبنای دما

از سردخانه های دمای صفر درجه عمدتاً جهت نگهداری میوه و سبزیجات استفاده می شود. علاوه بر آن محصولات لبنی و همچنین برخی داورها نیز برای نگهداری به دمای صفر نیاز دارند. چه محصولاتی در سردخانه های دمای زیرصفر نگهداری می شوند؟ در واقع از سردخانه های زیر صفر درجه جهت نگهداری محصولاتی استفاده می شود که نیاز به یخ زدگی دارند. از جمله این محصولات می توان از گوشت، مرغ و ماهی نام بُرد. در نهایت نیز می رسیم به سردخانه تونل انجماد. این سردخانه ها دمایی بین منفی 18 تا منفی 40 سانتی گراد درجه داشته و جهت انجماد فوری محصولات مورد نیاز استفاده می شوند.

از جمله دیگر محصولاتی نیز که می بایست به شکل طولانی مدت در دمای زیر منفی 18 درجه سانتی گراد نگاه دارند می توان از بستنی نام بُرد. دلیل نگهداری برخی مواد به شکل طولانی مدت وجود برخی ترکیبات مثل خامه، چربی یا نمک می باشد.

انواع سردخانه ها بر مبنای نوع اتمسفر

این نوع از سردخانه ها بر مبنای نوع اتمسفر تقسیم بندی می شوند که مخصوص ذخیره محصولات کشاورزی هستند. این سردخانه ها توانایی کنترل گازهایی هم چون اکسیژن، دی اکسید کربن و نیتروژن را دارند. علاوه بر این دما و رطوبت نیز مشاهده و در صورت نیاز تغییر داده می شوند. هم محصولات کشاورزی خشک شده همچون دانهها غلات، لگوم و دانهای روغنی و همچنین میوه و سبزیجات تازه می توانند در این سردخانه نگهداری شوند. سردخانه های کنترل اتمسفر و همچنین سردخانه های معمولی دو نوع مختلف در این گروه هستند. سردخانه های معمولی فقط دما و رطوبت را کنترل می کنند، برخلاف سردخانه های کنترل اتمسفر که غلظت انواع گازها را نیز تحت نظر دارد.

انواع سردخانه ها بر مبنای اتمسفر

هدف از نگهداری غلات، لگوم و دانه های روغنی در این نوع از سردخانه ها کنترل حشرات آفت است. چرا که این حشرات بدون اکسیژن یا در شرایط حضور میزان دی اکسیدکربن به میزان بالاتر از 30 درصد نمی توانند زنده بمانند. دما و رطوبت هم برمبنای زندگی حشرات آفت تنظیم می شوند. سیب و هلو نیز از جمله مرسوم ترین میوه هایی هستند که در سردخانه کنترل اتمسفر نگهداری می شوند. این کار جلو کاهش کیفیت میوه را گرفته و طول عمر نگهداری آن در سردخانه را افزایش می دهد.

تقسیم بندی سردخانه ها بر مبنای حجم و اَبعاد

این گروه بزرگترین گروه در تقسیم بندی سردخانه هاست چرا که انواع سردخانه ها بر مبنای حجم و ابعاد به چهار نوع متفاوت اتاقی، متحرک، کانکسی و بزرگ صنعتی در آن جای دارد. بپردازیم به نوع اول که به آن سردخانه های اتاقی می گویند. در تصویر زیر چند نوع از سردخانه های اتاقی را مشاهده می کنید:

نوع ساردخانه ویترینی

همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید، سردخانه های اتاقی مخصوص مکان هایی هستند که محصولات قرار است به فروش برسند. می توان از رستوران ها، اغذیه فروشی ها، سالن های پذیرایی، باغ ها و غیره به عنوان مصرف کنندگان این نوع از سردخانه ها اشاره کرد. این نوع از سردخانه ها نام های متفاوتی دارند، همچون یخچال ویترینی، یخچال 650 یک درب شیشه ای یا درب استیل، بلاست چیلر، یخچال 1400 سیخ کبابی و غیره. سردخانه های اتاقی معمولاً درون ساختمان تعبیه می شوند، از همین رو عایق کاری اطراف محفظه سردخانه به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی از اهمیت بالایی برخوردار است.
عایق کاری محفظه سردخانه از طریق ساندویچ پانل صورت می گیرد که نوعی از مصالح ساختمانی عایق جهت جلوگیری از هدررفت انرژی است. ساندویچ پانل مدل های زیادی دارد اما بطور کلی می توان آن ها را در سه گروه ساندویچ پانل دیواری، سقفی و ساندویچ پانل سردخانه ای قرار دارد. ساندویچ پانل ها با توجه به اندازه ی محیط انتخاب شده و دارای طرح ها، رنگ ها و جنس های مختلفی هستند

 

سردخانه های متحرک

از دیگر انواع سردخانه ها می توان به سردخانه های متحرک هستند. نام دیگر این سردخانه، سرخانه کانکسی است و مخصوص نصب در سوله و فضای باز و بسته می باشد. خود سردخانه کانکسی به سه گروه مختلف شامل ثابت، متحرک و ویترینی تقسیم بندی می شود. سردخانه کانکسی ثابت همانطور که اشاره کردیم در فضاهای باز و بسته نصب می شوند و نیازی به ساخت اتاق ندارند. سردخانه کانکسی متحرک همانطور که از اسمش پیداست را می توان با انواع ماشین های صنعتی همچون لیفتراک و جرثقیل منتقل کرد. و در نهایت سردخانه ویترینی نیز بیشتر با اهداف زیبایی شناختی ساخته می شوند. به نحوی که محصولات در ابعاد وسیع نگهداری شده و علاوه بر آن در معرض عموم نیز قرار می گیرند. در شکل زیر از راست به چپ می توانید یک نمونه از سردخانه کانکسی ثابت، متحرک و ویترینی را مشاهده کنید:

سایر مقالات
نصب ساندویچ پانل سقفی جدار

نصب ساندویچ پانل

از آنجایی که برای سازه‌های ساخته شده با ساندویچ پانل مواردی مانند عایق حرارتی و صوتی، مقاومت در برابر رطوبت، ضد احتراق و حفظ زیبایی از

ادامه مطلب »
دیدگاهتان را بنویسید

درباره ما

این شرکت به شماره 632 که از سال 1383 در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم در زمینی به مساحت 20000 متر مربع با سوله ای مسقف به مساحت 3000 متر مربع در زمینه تولید انواع ساندویچ پانل های سقفی ، دیواری ، سرد خانه ای و داکت های فوق سبک هوا رسانی و با ایجاد یک خط پیوسته پلی استایرن آغاز به کار نمود.

تماس با ما

طراحی سایت و سئو توسط آرک فاوا