لوگو

زیرسازی ساندویچ پانل دیواری

زیرسازی ساندویچ پانل دیواری

زیرسازی ساندویچ پانل دیواری ، به منظور نصب پانل های دیواری و اجرای ایجاد دیوار سازه انجام می شود. ساندویچ پانل دیواری یک محصول پیش ساخته مرکب است که از 2 لایه ورق یک یک لایه فوم میانی تشکیل می شود. از این محصول در ساخت دیوار انواع سوله‌ها، انبارها، ساختمانهای مسکونی و اداری، ساختمانهای صنعتی و صنایع غذایی، سردخانه ها، اتاق تمیز و ….. استفاده می شود.

انواع زیرسازی در ساندویچ پنل‌ها:

در امر ساختمان سازی، زیر سازی نقش مهم و اساسی دارد. در واقع پایه، ستون و اسکلت هر بنایی را زیر سازی آن سازه می سازد. ساخت سازه با ساندویچ پانل دیواری نیز از این امر مستثنی نیست.

برای زیر سازی ساندویچ پانل دیواری و نصب آنها، همانند زیرسازی ساندویچ پانل سقفی، نیاز به اجرای زیرسازی و آهن کشی داریم. نحوه آهن کشی برای نصب ساندویچ پانل دیواری به موارد زیر بستگی دارد:

  1. هدف از احداث سازه
  2. ارتفاع ساختمان یا سازه
  3. ضخامت و جنس ورق های پانل
  4. ضخامت و جنس فوم میانی پانل
  5. منطقه جغرافیایی احداث سازه
  6. شرایط آب و هوایی منطقه

این نکته را به یاد داشته باشید که هر چقدر پانل ها ضخیم تر باشند، وزن آنها نیز افزایش می یابد. در نتیجه فشار بیشتری به ساختمان و زیر سازی آن وارد میشود. زیر سازی غیر اصولی مقاومت سازه را در برابر فشارهای وزنی ساندویچ پانل ها و عوامل محیطی ضعیف می کند.

نصب و زیر سازی ساندویچ پانل دیواری

نحوه نصب و زیرسازی ساندویچ پانل های دیواری:

نحوه اجرای زیر سازی و اسکلت بندی ساختمان امری مهم است که فرم ظاهری و استحکام سازه مستقیما به آن بستگی دارد. برای نصب ساندویچ پانل های دیواری نیز زیر سازی انجام می شود. (البته در ابعاد کوچک زیر سازی انجام نمی شود)

زیر سازی فلزی در نصب ساندویچ پانل های دیواری

مدل ساندویچ پانل بر مدل زیر سازی آن تاثیرگذار است. ستونهای زیر سازی باید خلاف جهت نصب ساندویچ پانل قرار گیرند. به زبان ساده تر اگر ساندویچ پانل ها بر اساس طرح یا هدف شان به صورت افقی اجرا شوند، پروفیل ها و ستون های زیرسازی به صورت عمودی قرار میگیرند. ساندویچ پانل ها و پروفیل های زیر سازی  در محل اتصال بوسیله پیچ سر مته دار به یکدیگر متصل می شوند.

نکته: در مناطقی که بارندگی یا احتمال نفوذ آب باران زیاد است، بهتر است ساندویچ پانل ها به صورت افقی نصب شوند. زیرا احتمال نفوذ پذیری از راه درزه ها و محل اتصال در این حالت تقریبا غیر ممکن است.

ستون های زیر سازی ساندویچ پانل

به ستون ها و پایه های نصب ساندویچ پانل، پرلین یا لاپه گفته می شود. جنس آنها غالبا آهنی است. هر چه ضخامت ساندویچ پانل ها بیشتر باشد پرلین ها هم با فاصله بیشتری نسبت به هم قرار می‌گیرند. بیشترین سازه ها به خصوص در ایران با ساندویچ پانل های 4 سانتی ساخته می شوند. برای این ضخامت پانلی، پرلین ها را با فاصله حدود 1 تا 1.30 متر نسبت به هم قرار می دهند. البته سازه هایی با پانل های 10 سانتی متری هم ساخته شده است. در این صورت فواصل پرلین ها، حدود 5 متر است. به این صورت یک تعادل در سازه به وجود می آید.

هر چقدر ضخامت ساندویچ پانل دیواری بیشتر باشد، مقاومت آن نیز بیشتر است. همچنین فاصله پرلین ها نسبت به هم بیشتر شده و در نتیجه فشردگی اسکلت فلزی و وزن بار ساختمان کمتر خواهد بود. علاوه بر این زیبایی نمای داخلی ساختمان نیز بیشتر حفظ شده و نمای آهنی کمتری از داخل دیده می شود.

برای زیر سازی ساندویچ پانل دیواری به چه ابزاری نیاز داریم؟

پایه های اصلی فلزی که ساندویچ پانل به آن پیچ می شود. در واقع زیرسازی اصلی در هر سازه پانلی، پرلین است.

پروفیل ها ابزار واسطه ای هستن که بین پرلین و ساندویچ پانل قرار گرفته و عامل اتصال این دو هستند. پرو فیل ها به 3 گروه تقسیم می شوند:

پروفیل Vشکل :

این پروفیل ها به شکل V انگلیسی و زاویه بین دو بال آن 90 درجه است. برای اتصال در کنجها (کنج داخلی و یا کنج خارجی)  استفاده می شوند.

پروفیل H شکل :

این پروفیل ها برای اتصال پانل های افقی به پانل های عمودی و اتصال طولی دو پانل به یکدیگر کاربرد دارد.برای اتصال طولی دو پانل به یکدیگر

پروفیل در زیرسازی ساندویچ پانل دیواری
پروفیلF شکل:

مقطع و شکل کلی این پروفیل ها به شکل F  انگلیسی است. در ابتدا پایه این پروفیل ها بر روی پرلین و پایه زیرسازی پیچ می شود. سپس ساندویچ پانل را روی قسمتی که تعبیه شده نصب می کنند. از این پروفیل برای استفاده در ابتدا یا انتهای پانل ها استفاده می شود.

ابزاری برای اتصال پانل ها به ستون اسکلتی است.

نحوه اجرای زیر سازی ساندویچ پانل دیواری

زیرسازی ساندویچ پانل دیواری عموما به صورت عمودی اجرا می شود. زیرا پایه های پرلین باید همانند ستون در زمین محکم شود. این ستون ها سپس به وسیله پروفیلها، در جهت افقی و زاویه عمود با پرلین آهن کشی می شوند. سپس ساندویچ پانل ها را به فاصله 1 تا ۱٫۳۰ سانتیمتر و به حالت افقی روی آهن کشی ها با پیچ پرچ می کنند. این نکته را نیز فراموسش نکنید که پانل ها با توجه به مدلشان به یکدیگر نیز چفت می شوند.

ساندویچ پانلها را عموما به شکل افقی به زیر سازی پیچ می کنند. نصب ساندویچ پانل دیواری بصورت عمودی، مقاومت سازه را کاهش داده و احتمال نشتی آب به داخل را نیز بیشتر میکند.

ساندویچ پنل های دیواری به دو صورت در هم چفت می شوند:

در کناره ساندویچ پنل دیواری نر و مادگی، شیارهایی وجود دارد که در هنگام نصب دیوار، این شیارها به صورت فاق و زبانه در هم فرو میروند. سپس توسط پیچ گالوانیزه محکم می شوند.

ساندویچ پانل دیواری نر و مادگی

برای نصب ساندویچ پنل های دیواری پیچ مخفی، باید با استفاده از پروفیل‌های فلزی، یک شبکه زیرسازی مجزا بسازیم. سپس با استفاده از پیچ سرمته ساندویچ پانل را به آن متصل کنیم.

نکات مهم در زیر سازی ساندویچ پنل دیواری

سایر مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست